Dlaczego warto kupować kolorowanki dla dzieci?

Ile dzieci tyle pomysłów na zabawę i spędzanie wolnego czasu. Każde dziecko ma różne upodobania, talenty, humory. Każde jest na innym etapie rozwoju. Producenci zabawek i materiałów papierniczych prześcigają się w tworzeniu różnorodnych, atrakcyjnych produktów. Dostępne są m.in. kolorowanki dla dzieci. To obrazki, zwykle z czarno-białymi konturami przedmiotów, ludzi, zjawisk. Dzieci kolorują je kredkami, mazakami, pastelami lub farbami. Sprawdźmy, czy warto je kupić.

Zalety kolorowanek dla dzieci:

– forma książeczki z obrazkami, z możliwością wyrwania danej strony

– prosta czynność kolorowania nie tylko jest zabawą, ale także nauką. Zwiększa sprawność manualną dzieci, przygotowując rękę do pisania. Należy prawidłowo trzymać kredkę i starać się nie wychodzić za linię.

– rozwija wyobraźnię, dziecko wybiera najbardziej pasujące kolory

– uspakajają np. po skakaniu i strzelaniu pistoletami

-skończony obrazek jest pełen kolorów, jeśli dziecko umiejące już malować kreśli i używa ciemnych, ponurych barw, to może być sygnał, że emocjonalnie coś się dzieje z nim złego.

Różnorodność kolorowanek dla dzieci

Dzieci najbardziej kochają malowanki z postaciami z bajek, zwierzętami, roślinami, owocami, warzywami, samochodami. Można kupić literki, cyferki albo krajobrazy do kolorowania. Dostępne są wersje książeczek wielkanocnych lub bożonarodzeniowych. Istnieje także podział na malowanki dla chłopców i dziewczynek.

Alternatywą wersji książkowej są obecnie e-kolorowanki lub kolorowanki on-line. E-kolorowanki może wydrukować każdy, kto ma w domu drukarkę. Dziecko wybiera to, co ma ochotę pokolorować. Kolorowanki on-line dla starszych dzieci, gdzie cała czynność przebiega w komputerze. Niezbędna jest umiejętność jego obsługi. Gotową pracę można zapisać i wydrukować.

Kolorowanki są świetnym odprężeniem dla dorosłych. Nie wstydźmy się pomagać dzieciom w malowaniu. Wspólnie spędzony czas z dzieckiem zawsze procentuje. Należy pamiętać, by nie zmuszać dziecka do kolorowania. Ta czynność musi być przyjemnością.